You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Uvjeti korištenja

x

Rođenje Boga - čovjeka kršćanski svijet slavi od davnina. Značenje riječi Božić kao mali Bog u kršćanstvu znači da je Bog dostupan i pristupačan svakome čovjeku. Do pred kraj IV. stoljeća Božić se obilježavao 6. siječnja, da bi potom bio premješten na 25. prosinca kako bi se potisnula, još od cara Aurelija (270.-275.) uvedena rimska svetkovina Natalis Solis Invicti.

Biblija Isusovo rođenje tumači kao događaj koji se zbio na slavu Bogu na visini i za mir ljudima dobre volje. U Starome zavjetu proroci su navijestili rođenje Mesije koji će otkupiti ljude od grijeha dok Novi zavjet donosi ispunjenje proročanstva. Isusa, Božjeg Sina, po Duhu Svetome začela je i rodila Djevica Marija, uz pomoć svoga zaručnika Josipa. Rođen je u štalici, u judejskom gradu Betlehemu, jer u svratištima nije bilo mjesta za njih.

Kršćani su vrlo rano dan Isusovog rođenja smatrali i početkom nove godine. U razdoblju obnovljenog Zapadnog rimskog carstva gotovo je u čitavoj Europi početak nove godine bio na Božić. Tek je 1691. Crkva prihvatila 1. siječnja kao Novu godinu. Božićni i novogodišnji običaji oblikovali su se stoljećima pod utjecajem raznih naroda i krajeva. Zajednički su čitavom kršćanskom svijetu, ali im je i svaka sredina udahnula nešto svoje i učinila ih prepoznatljivima.

Hrvatska pošta Mostar izdala je dvije prigodne poštanske marke u zasebnim arcima "Božić“ (arak 20 marka) i "Nova godina“ (arak 20 maraka), dvije omotnice prvoga dana (FDC) i žig prvoga dana.